Dvora Parashat Vayishlach - דבורה- דבר תורה לפרשת וישלח

File details:

Resource Type: Short Article in: Hebrew
Age: 15-100
Group Size: 1-100
Estimated Time: 30 minutes

Further Details...

Download

Download this file (40 KB)

Comments & Reviews

Stats:
Viewed: 8589
Downloaded: 1807

Be the first to rate!
Add this file to your personal library.

Did you download this file and do you have something to share?
This is the place!


Resource Goal

 השליחה האנונימית- לימוד לפרשת וישלח


Resource Contents
השליחה האנונימית- לימוד לפרשת וישלח
"וַתָּמָת דְּבֹרָה מֵינֶקֶת רִבְקָה וַתִּקָּבֵר מִתַּחַת לְבֵית-אֵל תַּחַת הָאַלּוֹן וַיִּקְרָא שְׁמוֹ אַלּוֹן בָּכוּת" (בראשית ל"ה, ח').
באמצע פרשת וישלח, אחרי שיעקב חוזר לארץ להיפגש עם עשו ואחרי סיפור דינה ושכם, פתאום מוזכר המוות של דבורה, ומצוין שהאלון מתחתיו נקברה נקרא בכות כלומר סמל לבכי של כל העם.
·        מי זאת דבורה? למה היא נפטרה בדרך? למה היא מוזכרת פה?
רש"י שואל במקום :"מה עניין דבורה בבית יעקב (הרי היא מינקת רבקה) ? אלא לפי שאמרה רבקה ליעקב ושלחתי ולקחתיך משם, שלחה דבורה אצלו לפדן ארם לצאת משם, ומתה בדרך".
אם נחזור לפרק כ"ז פס' מ"ב באמצע הדרמה של יעקב ועשו כתוב: "וַיֻּגַּד לְרִבְקָה, אֶת-דִּבְרֵי עֵשָׂו בְּנָהּ הַגָּדֹל; וַתִּשְׁלַח וַתִּקְרָא לְיַעֲקֹב, בְּנָהּ הַקָּטָן, וַתֹּאמֶר אֵלָיו, הִנֵּה עֵשָׂו אָחִיךָ מִתְנַחֵם לְךָ לְהָרְגֶךָ. וְעַתָּה בְנִי, שְׁמַע בְּקֹלִי; וְקוּם בְּרַח-לְךָ אֶל-לָבָן אָחִי, חָרָנָה. וְיָשַׁבְתָּ עִמּוֹ, יָמִים אֲחָדִים--עַד אֲשֶׁר-תָּשׁוּב, חֲמַת אָחִיךָ.  עַד-שׁוּב אַף-אָחִיךָ מִמְּךָ, וְשָׁכַח אֵת אֲשֶׁר-עָשִׂיתָ לּוֹ, וְשָׁלַחְתִּי, וּלְקַחְתִּיךָ מִשָּׁם; לָמָה אֶשְׁכַּל גַּם-שְׁנֵיכֶם, יוֹם אֶחָד."
כלומר, דבורה הייתה בשליחות רבקה לפדן ארם, כדי לבשר ליעקב שיכול כבר לחזור לבית הוריו בארץ כנען, כי האיום של עשו הוסר, אבל היא לא הספיקה להגיע אליו ובדרכם חזרה מתה.
·        אבל עדין עולה השאלה, מה מיוחד בה? ולמה דווקא היא נשלחה?
את דבורה פגשנו לראשונה בפרק כ"ד בסיפור רבקה והגמלים: וַיֹּאמְרוּ, נִקְרָא לַנַּעֲרָ, וְנִשְׁאֲלָה, אֶת-פִּיהָ. וַיִּקְרְאוּ לְרִבְקָה וַיֹּאמְרוּ אֵלֶיהָ, הֲתֵלְכִי עִם-הָאִישׁ הַזֶּה; וַתֹּאמֶר, אֵלֵךְ. וַיְשַׁלְּחוּ אֶת-רִבְקָה אֲחֹתָם, וְאֶת-מֵנִקְתָּהּ, וְאֶת-עֶבֶד אַבְרָהָם, וְאֶת-אֲנָשָׁיו. וַיְבָרְכוּ אֶת-רִבְקָה, וַיֹּאמְרוּ לָהּ--אֲחֹתֵנוּ, אַתְּ הֲיִי לְאַלְפֵי רְבָבָה; וְיִירַשׁ זַרְעֵךְ, אֵת שַׁעַר שֹׂנְאָיו. וַתָּקָם רִבְקָה וְנַעֲרֹתֶיהָ, וַתִּרְכַּבְנָה עַל-הַגְּמַלִּים, וַתֵּלַכְנָה, אַחֲרֵי הָאִישׁ; וַיִּקַּח הָעֶבֶד אֶת-רִבְקָה, וַיֵּלַךְ.
יש כאן תיאור, "טכני" למדיי של רבקה ועוד יותר סתמי של מינקתה. מסתבר שכך היה מנהגם באותה תקופה לשלוח מינקת שתהיה לעזר לנערה, [עפ"י חז"ל רבקה הייתה בת שלוש, אז בוודאי ראוי היה לשלוח עמה מינקת]. ואגב, בתיאור הנ"ל לא מופיע ששמה של מינקת רבקה היא דבורה.
אם נעשה לרגע חשבון כרונולוגי, יעקב בגיל זה הוא בן תשעים ותשע. רבקה שולחת את דבורה מינקתה לקרוא ליעקב. מן הסתם המינקת הייתה יותר גדולה מרבקה שגדולה כמובן מיעקב, אם כן לפנינו אישה בגיל לא צעיר בלשון המעטה, מאה חמישים פלוס, הנשלחת ע"י רבקה לקרוא ליעקב.
·        למה דווקא היא? חסרים שליחים בבית רבקה ויצחק שיקראו ליעקב?
כדי להבין מי היא נעבור רגע לדבורה אחת בתנ"ך וגם היא קשורה לעץ, הלא היא דבורה הנביאה. עליה נאמר: "והיא יושבת תחת תומר דבורה".  ועל כך מביא הרב כשר בספרו , מדרש חז"ל מדהים באומרו: "אלון בכות"– והיא יושבת תחת תומר דבורה – זה אלון דבורה מינקת רבקה" (תורה שלמה ל"ה, ל"ט.) תומר דבורה, אפוא, הא התומר של דבורה הראשונה המינקת.
·        חוץ משמן, מה הקשר בין שתי הדבורות? ומה הקשר שלהן לעץ?
דבורה הנביאה, כזכור, מתמודדת מול יבין מלך כנען ושר צבאו סיסרא, אשר בחצור. שם אנו נפגשים בדמותה המיוחדת של השופטת-נביאה היחידה בתנ"ך. דבורה הנביאה לא היא שהובילה את המלחמה בהר תבור מול סיסרא, ויחד עם זאת הייתה לה חשיבות מכרעת במלחמה זו. וכך מתואר בספר שופטים פרק ד': "ויספו בני ישראל לעשות הרע בעיני ה’ ואהוד מת: וימכרם ה’ ביד יבין מלך כנען אשר מלך בחצור ושר צבאו סיסרא והוא יושב בחרשת הגוים: ויצעקו בני ישראל אל ה’ כי תשע מאות רכב ברזל לו והוא לחץ את בני ישראל בחזקה עשרים שנה:"
באותה תקופה הייתה נפילה מוראלית אדירה, עד אשר מופיעה דבורה: "ודבורה אישה נביאה אשת לפידות היא שפטה את ישראל בעת ההיא: והיא יושבת תחת תמר דבורה בין הרמה ובין בית אל בהר אפרים ויעלו אליה בני ישראל למשפט:" [רואים שכבר מתיאור המיקום של "תומר דבורה" – "בין הרמה ובין בית אל" שזהו באותו מקום של "אלון בכות" – שהיה סמוך לבית אל.]  "ותשלח ותקרא לברק בן אבינעם מקדש נפתלי ותאמר אליו הלא צוה ה’ אלהי ישראל לך ומשכת בהר תבור ולקחת עמך עשרת אלפים איש מבני נפתלי ומבני זבלון:"
"ותשלח" המתואר כאן מזכיר לנו את רבקה המשלחת את יעקב ולאחר מכן נשלחת אליו דבורה בכדי לראות מה קורה איתו. וברק עונה לדבורה: "אם תלכי עמי – אלך, ואם לא תלכי עמי – לא אלך."
המלחמה מתנהלת אפוא מנוכחותה של דבורה בה, היא אינה נלחמת, ברק מנהל את המלחמה בצורה מדהימה אך דבורה היא המניעה את המלחמה. מלחמה זו לא הייתה מלחמה "על תשע מאות רכב ברזל", דבורה באה עם ברק בכדי להעיר אותנו מן התרדמה וכלשון הפס' "עורי עורי דבורה, עורי עורי דברי שיר", "קום ברק, ושבה שבייך בן אבינועם" – זהו כל תפקידה. במלחמה עם כנען איבדנו את האמונה בעוצמתנו האמונית, האמונה בצדקתנו האמונית.
איבדנו את האמונה בעצמנו, את האמונה שאנו מביאים את דבר ה' לעולם ולכן ננצח את סיסרא ואת צבאו. במלחמה הזו אומר ברק לדבורה את צריכה לבוא עמי ולתת לי כוחות. נוצרה שחיקה אדירה אחרי הלחץ של אותם עשרים שנים, שלחצו בהם כנען את ישראל. או אז הולכים לדבורה, השופטת היושבת תחת תומר דבורה. אותו תומר, הקרוי על שם דבורה הראשונה, מינקת רבקה, היא רבקה המשלחת הגדולה של יעקב אל כל המלחמות. משם דבורה הנביאה לוקחת כוחה. היא קוראת לברק בן אבינועם אל אותו תומר הנמצא בדרך לבית אל, ושם היא אומרת לו – מכאן מקור הכוח למלחמה בכנען, היא מזכירה לו כיצד "ויסעו ויהי חתת אלוקים על הערים אשר סביבותיהם וגו'".
ונחזור לפרשה שלנו, בדיוק כשיעקב מגיע לבית אל ועוד קודם שהוא מקבל את ברכת ה' "לא יקרא  שמך יעקב כי אם ישראל יהיה שמך" מזכירה לנו התורה כי יעקב לא בא בזכות עצמו, הוא שלוח והשליחות מתחילה מהמקור של הכול, תוך שמציינים את מותה של השלוחה (דבורה) שיצאה במצוותה של המשלחת הגדולה (רבקה).
לכן פה מופיעה בדמות כמעט אנונימית, דבורה מינקת רבקה. היא שנושאת בשקט, באלמוניות מוחלטת את האמת הזאת של "אחותינו את היי לאלפי רבבה" כבר כמעט מאה וחמישים שנה, היא יודעת את כל מה שקרה בדרך, היא רואה את אלופי עשו הולכים להקים את מקומותיהם הגדולים, היא הייתה ברגעים ההם שיעקב היה עם לבן, ועוד לפני כן, היא שחינכה את רבקה בבית לבן הרשע, להיות שונה, להיות שליחה של דבר ה' ומתוך כך ראה בה אליעזר את המשך שושלת היהדות של אברהם אבינו. היא למעשה עברה את כל החזיתות ביחד עם רבקה ועם יעקב. היא נראית כביכול כ"כ צדדית, אנונימית, ללא שם (עד לפרשתינו), אך היא מלווה אותנו תקופה ארוכה עד לכאן, עד לאלון בכות, שמתחתיו עתידה לישב דבורה הנביאה.
רבקה מבינה שכדי להוציא את יעקב מבית לבן הוא יצטרך עזרה ממי שעזר גם לה לצאת מבית לבן- מדבורה המינקת, הדמות המיוחדת אשר ידעה איך לבודד את רבקה ותדע בבוא היום לבודד גם את יעקב ולהשיבו הביתה, לכן היא שולחת אותה למרות גילה, כי היא היחידה שיכולה להיזכר ולהזכיר ליעקב מאין בא.
כשדבורה הנביאה, מבינה שאנו מאבדים את כוחנו ואת חוסננו האמוני מול כנען היא באה ואומרת "קום ברק, ושבה שבייך בן אבינועם", "עורי עורי דברי שיר" דווקא במקום שיש חולשות והחלשות מבפנים צריך את ה"עורי עורי שיר דברי".
פסוקים אלו חותמים את המפגש שלנו עם האמהות, כי זה דבר השליחות, זוהי הבשורה הלאה לדורות הבאים. זהו האלון שיעשה לתומר, שדבורה תשב תחתיו ותלמד כיצד במציאויות המרירות והקשות ביותר אפשר להוציא מהם טעם הדבש. ודבש, יוצא משני מקומות – מתמר (העץ) ומדבורה (החיה). אם כן, זו דבורה היושבת תחת התומר (התמר) מקבלת כוחה מאותה מינקת של רבקה בת מאה חמישים, שהעבירה אותנו את כל הדורות ולא תפסה "נפח" היסטורי, אבל היא סיפור של שליחות.
ולכן דווקא, בתיאור בתורה היכן שמסתיים תיאור מלחמות כנען ויעקב בא עם "העם אשר עמו", שם מתה דבורה מינקת רבקה ונותנת את הכוח לדבורה שתבוא בעקבותיה, לכן כאן נוכל לסיים את סיפור האמהות ולהמשיך בחלק הבא של סיפור השבטים-בנים. וכאן גם מתחילה השליחות שלנו...


Related Resources can be found under:

» All > Torah > Parshat Shavua > Breishit > Vayishlach

» All > Bnei Akiva > General

Visitor Comments: