Wine Activity - סדנת תירוש

Detalles del archivo:

Tipo de recursos: Peula Idiomoa: Hebreo

Edad 8 - 12

Cantidad de participantes en el grupo 10 - 40

Tiempo estimado: 60 minutos

Más detalles...

Descargar

Wine Activity- HEB.doc (43 KB)

 
Comentarios y criticas 

Stats:
Vistas por tiempo: 5878
Descargadas por tiempo: 1261

Rated 370 times
Add this file to your personal library.

¿Descargaste el recurso y tienes algo para compartir?
Este es el lugar!



Objetivo del recurso

מטרת הסדנא:

1. הכרת תכונות הגפן ותהליך ייצור היין.

2. חויה בהתנסות עשיית מיץ ענבים.


Apoyo requerido y Materiales

אביזרים לכיתה אחת:

ü      פסוק שבעת המינים+ כיסויים

ü      צוואה

ü      הגפן המדברת

ü      שלבי ייצור היין בתמונות

ü      דף עם פירוש גפן לפי המילון+ספר

ü      פאזל

ü      סיכום שיעור+ החידות

 

עזרים לפתיחה:

- עוגיה, דבלה, תמר, רימון

ü      1\2 אמבטיות

ü      שקיות אוכל

ü      גומיות

ü      1שק לסחיטה

ü      קנקן

ü      סלוטיפ

ü      כוסות חד"פ


Contenidos de los recursos

סדנת תירוש

 

מטרת הסדנא:

1. הכרת תכונות הגפן ותהליך ייצור היין.

2. חויה בהתנסות עשיית מיץ ענבים.

 

- הפעילות מתחלקת לחלק עיוני וחלק מעשי-

 

מהלך השיעור:

 

חלק עיוני:

1.       פתיחה- 7 המינים

a.      שמים בשקית סגורה: ביסקויט, דבלה, (רימון), תמר. מביאים לפני הכיתה תלמיד, ועוצמים לו עינים. נותנים לו לטעום מאחד הדברים והוא צריך לזהות בעזרת הטעם מהו. מנסים לגלות עם הילדים מה המשותף בין כל הטעמים. אם הילדים לא מגלים, נכוון אותם להבנת המקור של כל מוצר וביחד להבין את המשותף- כל הדברים הם מוצרים של גידולים משבעת המינים.

 

b.      נתלה פלקט עם הפסוק "ארץ חיטה ושעורה..." כשהמילים של כל המינים מכוסות, והילדים צריכים להשלים את הפסוק ע"י שמות 7 המינים. {שימו לב שחלק מהמינים כתובים בצורה אחרת בתנ"ך: הענבים כגפן, הזית כשמן זית, תמרים כדבש}ובכל פעם שמתווסף עוד אחד מהמינים מורידים מעליו את הכיסוי ומגלים את השוני בכתב התנ"ך,  ולבסוף קוראים את הפס' ביחד ואפשר גם לשיר אותו (אם יש המון זמן).

 

אז עכשיו, אחרי שאנו מכירים את 7 הגידולים המיוחדים ביותר, שגדלים בארץ ישראל- שבעת המינים. נגלה לכם שאנחנו הולכים להכיר מקרוב את אחד מהם.

 

כדי לגלות מי מהמינים, אני אכתוב\אקריא לכם חידה.

 

2.       חידה

a.      א-ג – "גדל באדמה, ומורכב מחלקים רבים, ממנו מפיקים יין האנשים, ועליו בשבתות ובחגים מקדשים".

b.      ד-ו 

                                                            i.      "היא שלישית מהשבע, ויש לה חשיבות רבה. ממנה מפיקים נוזל חשוב, שידוע כבר במקרא" 

                                                          ii.       "עלי צריך לשמור ביד רכה, כשאני מתייבש צימוק אני נקרא. את הנוזל שיוצא ממני בשעת סחיטה, שומרים בתוך, חבית חזקה".

 

כותבים בצורה ברורה את החידה על הלוח, והתלמידים צריכים, לגלות שזוהו אחד משבעת המינים: הענבים. ובשם שהתנ"ך נתן לו- גפן.

 

3.       סיפור 

מספרים סיפור על אב זקן ולו חמישה בנים. האב הזקן כבר עמד למות, אך לפני מותו קרא לבנו הבכור ובקש ממנו לאסוף את אחיו שיבואו לראותו בשעתו האחרונה. הלך הבן בצער ובכאב גדול לקרוא ל- 4 אחיו. כשהאב רואה את כל בניו מקיפים את מיטתו הוא מוציא את צוואתו והחל קורא להם מתוכה (מוציאים את הצוואה ומקריאים מתוכה) :

 "בניי היקרים, אני עוד לא אאריך ימים והרגשתי שזו שעתי האחרונה. לאחר שהשקעתי מחשבה רבה כיצד לחלק את נכסיי ורכושי ביניכם אני חייב לומר- הנכם בנים טובים וישרים ואני השתדלתי להיות אב מסור. המשיכו בדרככם הטובה, אבל בקשה אחת חשובה יש לי אליכם. הישמרו והיזהרו מהיין כי הוא שורש כל רע ומביא את האדם לדברים מכוערים!!"

האב נפטר עוד באותו הערב והבנים כבר כמעט ושכחו מאותה צוואה בגלל הצער והכאב על מות אביהם. אך לאחר שקמו מהשבעה נזכרו בה והתיישבו לקרוא בה שוב. הם לא הבינו את פשרה של הצוואה. מדוע אבא לפני מותו היה צריך להזהיר אותם כל כך מפני היין? מה כל כך רע ביין ?

הציע הבן הצעיר לפתוח מילון ולראות מהו הפירוש למילה יין? פותחים איזשהוא ספר שנמצא בכיתה, "משתילים" בפנים את הדף עם הפירוש למילה ומקריאים מתוך הדף.

יין = משקה משכר, עלול לגרום לאדם לעשות מעשי הבל ושטות ולאיבוד חושים.

 

המדריכה מדגישה את חסרונותיה של הגפן ואת מה שעלול לגרום היין המשכר.

 

4.       גן-ג': תולים ציור של גפן מדברת (מספרת על היין).

אחרי הדברים של הגפן שואלים את הילדים האם הגפן רעה או טובה?

הגפן יכולה להיות רעה אם שותים מהיין בצורה מופרזת, אך מצד שני יש לה הרבה צדדים טובים כמו שאמרה הגברת גפן.

אלא שאם נדע ללכת בדרך האמצע היא תהיה טובה. כלומר, נשתמש בה ונשתה מהיין שלה אך לא במידה מוגזמת שמביאה לשכרות.

 

חלק מעשי:

 

5.       שלבים בהכנה 

אחרי שראינו את תכונותיה של הגפן נראה מה עובר עליה עד שהיא הופכת ליין: (מראים את התמונות לפי סדר המספרים, ואומרים לילדים להקשיב היטב מפני שאח"כ יהיה על זה חידון) מראים את התמונות בתור סיפור.

1)       מגדלים את הענבים במקום שנקרא כרם. בתקופת הקיץ מבשילים הענבים ומגיעה עונת הבציר, כלומר הזמן שבו קוטפים את הגפנים. הקטיף נעשה בעזרת כלי הנקרא מזמרה.

2)       את הענבים לוקחים למקום הנקרא גת שבו דורכים את הענבים ברגליים יחפות כדי שלא יישברו הגרעינים המרים ויהרסו את טעמו של היין. המיץ יוצא לבור גדול.

3)       אותו מיץ עובר סינון והוא הנקרא תירוש.

4)       כדי לעשות מהתירוש יין מכניסים את המיץ לתוך חביות עץ ושמים אותם בטמפרטורה מסוימת כדי שהמיץ יתסוס. המקום בו נמצאות החביות נקרא יקב. לאחר 40 יום הופך התירוש ליין, כלומר- תירוש עם כוהל.

5)       לחיים!

 

6.       הדגמת עשיית יין בעזרת הילדים

מחלקים לכל ילד 2 שקיות  ושתי גומיות, (חשוב לעשות רוטציה בגומיות)והוא שם אותם על הרגליים.

כל ילד בתורו בא לדרוך על הענבים שבקערה במרכז החדר. כדאי לשים בהדרגה את כמות הענבים, שכולם יזכו לדרוך ממש.

מעבירים את כל "הבלילה" לשק, ודורכים על השק בקערה, כדי שכל הנוזלים יצאו עד תום.

לבסוף שופכים את כל הנוזלים לקנקן.

מחלקים לילדים ומברכים.

מלווים את הפעולות בחזרה על ההסבר תוך שימוש במושגים: דריכה, סחיטה, תירוש וכו...

7.       רק אם יש זמן! פאזל  המדריכה שואלת חידות על הגפן וילד שעונה נכונה מקבל חלק של פאזל לשים על הלוח. בסוף יוצא פאזל, עם ציור של אשכול גפן. מזכירים את המושג אשכול.

8.       מוזגים לכל הילדים בכיתה מיץ ענבים מעשי ידם להתפאר, ומתגאים בתוית המרהיבה!!

 

 

החידות:

1. מהן יתרונותיה של הגפן? מקדשים עליה, הראשונה בפירות בשבעת המינים, עולה על שולחן מלכים.

2. מהו החסרון של הגפן? היין גורם להוללות ולשכרות.

3. איך נקרא מקום גידול הענבים? כרם

4. איך נקראת פעולת קטיפת הענבים ובאיזה כלי משתמשים? הפעולה- בציר והכלי- מזמרה.

5. למה דורכים את הענבים ולא מרסקים אותם כמו את הזיתים? כדי שהגרעינים לא ישברו וישפיעו מטעמם המר על היין.

6. איך נקרא המיץ של הגפן לאחר הדריכה? תירוש.

7. מהו יקב? המקום שבו נמצאות חביות התירוש שהופכות ליין.

8. איך הופך התירוש ליין? מכניסים את התירוש לתוך חביות עץ ושמים אותם ביקב לתסיסה במשך 40 יום.

9. באיזה עונה בוצרים את הענבים? עונת הקיץ.

10. מה מברכים על היין? בורא פרי הגפן.

 

 

 



Recursos relacionados se pueden encontrar en:
» Todo > La Tierra de Israel > La santidad de la tierra
» Todo > El Calendario Jud?o > Tu BiShvat
Visitor Comments: