World Bnei Akiva MovementCenter for Religious Affairs in the Diaspora
The Online Hadracha Center
מרכז ההדרכה המקוון

Where Is G-d In The Megila? - הסתתרות ה' במגילה

Fil detaljer:

Typ av resurs: Peula / aktivitet in: Hebreiska
Ålder: 12-15
Storlek: 10-30
Beräknad tid: 45 minutes

Ytterligare detaljer...

Ladda ner

Ladda ner denna fil (39 KB)

Ytterligare filer
Footsteps- Heb.doc (0.03 mb) Kort artikel Hebreiska
kommentarer och kritik 

Stats:
Granskad: 7578
Nerladdad: 1538

Rated 250 times
Add this file to your personal library.

Har du ladda ner denna fil och har ni något att dela?
Detta är platsen!


Resurs mål

מטרה: התלמיד ילמד על הסתתרות ה' במגילה ועל הבאת הגאולה בדרך, שהיא, לכאורה, טבעית ולא ניסית, דרך קריאת ולימוד המגילה.


Resursinnehåll

הסתתרות ה' במגילה

 

מטרה: התלמיד ילמד על הסתתרות ה' במגילה ועל הבאת הגאולה בדרך, שהיא, לכאורה, טבעית ולא ניסית, דרך קריאת ולימוד המגילה.

 

אמצעים: שמיניות מקרים מן המגילה, למכירה פומבית

             חבילות "כסף" למכירה פומבית

             כוסות חד פעמיות

             מגילות הסתר

 

מהלך:

 

1. מחלקים לכל תלמידה סכום כסף ומכריזים על קיום מכירה פומבית. במכירה זו על כל בת לנסות ולרכוש מקרים מן המגילה, שהיו, לפי דעתה, חשובים ומכריעים להתפתחות העלילה במגילה.

בכל פעם נציג בפני הכיתה שמינית בריסטול עליה כתוב מקרה אחד מן המגילה ועל הבנות יהיה להתחרות על רכישתו. זו שתציע את סכום הכסף הגבוה ביותר עבור אותו מקרה תזכה בו, ותקבל אליה את הבריסטול עליו הוא כתוב.

 

2. מחלקים לכל הבנות את "מגילת הסתר" פותחים אותה ומתחילים לקרוא ולספר בע"פ חלקים ממנה. לאורך הסיפור נתמקד בכל מיני צירופי מקרים קטנים ואירועים בהם היו, לכאורה, מזל ומקריות.

מקרים בסיסיים לדוגמה:

* סירובה של ושתי להגיע למשתה המלך - לא מובן. הרי בסה"כ רצה להציג את אישתו בפני נתיניו, וזה לגיטימי לחלוטין. וגם אם נלך לפי המדרש, האומר שאחשוורוש רצה שתופיע ערומה, עדיין נותרת השאלה: מדוע שירצה לעשות דבר שכזה? הרי תהיה זו השפלה גדולה בעבורו להציג את אישתו ערומה לעיני כל!? ובכל זאת ושתי מסרבת ואחשוורוש כועס.

* עצתו של ממוכן - ממתי פועלים יועצי המלך גם בתור יועצי נישואין? ומדוע החליט ממוכן שדווקא על עניין פעוט זה, צריכה ושתי להיענש כה בחומרה!?

* בחירתה של אסתר - מדוע נבחרה דווקא אסתר, שלא התייפייפה לפני הגעתה למלך, ועוד ע"י אחשוורוש שהיה רודף יופי חיצוני וחיפש אישה "בתולה ויפת מראה"!?

* פרשת בגתן ותרש - מדוע החליטו פתאום לבגוד במלך? וכיצד קרה, שמרדכי בדיוק היה שם, צוטט לשיחה ואף הבין את תוכנה!?

* אסתר מגיעה למלך ללא רשות, והוא מגיש לה את שרביטו - כיצד קרה שבדיוק היה במצב רוח טוב והסכים לראותה?

*  "ובלילה ההוא נדדה שנת המלך" - מדוע דווקא עכשו? מדוע ביקש דווקא את ספר הזכרונות? כיצד קרה שפתח בדיוק בסיפור מרדכי ואיך זה שעדיין לא גמלו למרדכי? מה עושה המן באמצע הלילה בגינת הארמון? ומדוע מתחכם איתו אחשוורוש בחידות ולבסוף מבקש דווקא ממנו, יועצו הראשי, להרכיב את מרדכי בחוצות העיר?

* משתה אסתר - מדוע יוצא אחשוורוש בחמת זעמו מן המשתה? מדוע כרע המן על מיטת אסתר בבקשת רחמים? וכיצד קרה שאחשוורוש נכנס בדיוק ברגע זה חזרה לחדר, וחשב שהמן מנסה לכבוש את אישתו?

 

ניתן להוסיף, כמובן, עוד הרבה הרבה מקרים קטנים שבקריאה ראשונית נראים טבעיים והגיוניים.

בכל פעם שנדבר על מקרה, נניח על הריצפה כוס אחת, עד שלבסוף תיווצר פירמידה של כוסות המונחות זו על גבי זו.

3. לאחר שנסיים את העיון במגילה, נשלוף מתחתית הפירמידה את אחת הכוסות, ובכך נגרום להתמוטטותה.

נסביר: לאחר עיון במגילה ניתן לראות שלכל אירוע היתה השפעה מכרעת על מהלך האירועים הבאים אחריו,  אין אירוע שהתרחש באופן מקרי ויכול היה להתקיים במנותק מן הסיפור הכללי. לכל אירוע היה אחד שקדם לו והוביל אליו, ואחד שקרה כתוצאה ממנו, ומדובר במקרים שהיו כולם צירופי מזל קטנים והתרחשו בצורה שאינה לחלוטין טבעית. מצב כזה, כמו זה שמופיע במגילה, אינו יכול להתרחש סתם כך, ולאחר שקראנו את המגילה ביתר תשומת לב אנחנו יכולים לראות בבירור שהיתה יד שכיוונה את מהלך המאורעות, וזו כמובן ידו של הקב"ה.

 

4. נשאל: אם אכן ידו של הקב"ה במגילה, אזי כמה פעמים מופיע שמו של הקב"ה במגילה? למעשה, הקב"ה אינו מופיע ולו פעם אחת במגילה, כיצד ייתכן הדבר? על-מנת לפתור את הבעיה  נפתח את המגילות בעמוד האחרון שלהן - דף המקורות מגילת הסתר. נקרא את המקור הראשון ונבין ממנו כי המגילה באה ללמד אותנו עיקרון חשוב באמונה: הקב"ה נמצא בכל מקום, גם במקומות בהם לא מופיע שמו המפורש, וגם כשלא מדובר בנושאים דתיים המתקשרים לנו ישירות בשמו.

אם כן, כיצד נדע שאכן הקב"ה הוא שכיוון את מאורעות המגילה?

נאסוף את כל שמיניות הבריסטול מן המכירה הפומבית ונסדר אותן על הריצפה. נשאל: איזה דבר משותף ניתן לראות בכל המקרים שלפנינו? אם נתבונן היטב נוכל לראות שבכל מקרה מופיעה המילה "מלך".

על-מנת להבין מה משמעות הופעת מילה זו בכל אחד מן המקרים, נקרא את מקור מס' 2 ונסביר שבכל מקום בו נאמר "מלך" היתה הכוונה בעצם לקב"ה, וכאן ניתן לראותו במגילה.

נשלים את הרעיון אותו אנו מנסים להבהיר באמצעות מקור מס' 3: שם ה' הוצנע בכוונה במגילה ולא נכתב במפורש על-מנת שהקורא יבין בעצמו, שהשתלשלות העניינים באה מלמעלה ולא היתה סתם  מקרה. עלינו להתאמץ כדי להגיע לראיית ה', אולם אם נקפיד על ראייתה של האומה הישראלית, עליה דיברנו מוקדם יותר, ולא נתפתה לראייה העמלקית, המסלפת את משמעותם של המאורעות, נוכל לראותו בצורה חדה וברורה.  ניתן לקשר כעת את הדברים למכירה הפומבית שערכנו, והיתה בעצם מוטעית מיסודה, מכיוון שלא ניתן לבחור את המקרים החשובים ביותר במגילה, משום שכל אירוע המופיע בה הוא בעל חשיבות גדולה ושווה. נקשר את הדברים גם לסרט שראינו בתחילת היום: כאשר התבקשו הילדים לספר על נס שקרה להם, סיפרו על דברים קטנים כגון: ניצחון של הקבוצה האהובה עליהם, אכילת בורקס, קימה בבוקר וכדומה, וזאת משום שחשו את הנס גם בדברים הקטנים שהם, לכאורה, טבעיים וחסרי משמעות מיוחדת, וזוהי ראייה שגם עלינו לאמצה, ולא לאבדה על אף שאנו מתבגרים ומתרגלים לניסים הקטנים ולהתגלויות ה' המקיפות אותנו בכל יום ויום.  לעומת זאת, כאשר התבקשו הילדים להסביר מהו נס, אמרו שזהו דבר גדול, נדיר ועל-טבעי הקורה רק לאנשים מיוחדים, וזאת על-אף סיפוריהם על ניסים שקרו להם. ההסבר שנתנו ילדים לנס הוא ההסבר שניתן להם על-ידי המבוגרים, והוא הסבר שגוי. הנס האמיתי הינו הנס שאותו אנו חווים בכל שעה ושעה ושבו אנו חוזים בכל מקום אליו נלך, ואל לנו לשכוח שהקב"ה מלווה אותנו כל הזמן, גם אם לעיתים הוא עושה זאת בדרך של הסתר פנים.

לסיכום היחידה ניתן לקרוא את הקטע "עקבות".

   

 

 

 Liknande resurser kan hittas underr:
» All > Jewish Holidays > Purim
Visitor Comments: