Ilan Ramon- A Jewish Identity

Detalhes do ficheiro:

Recurso Tipo: Peula - Atividade em: Hebrew
Idade: 10-14
O tamanho do grupo: 10-20
Tempo estimado: 30 minutos

Mais detalhes...

Baixar

Baixe este arquivo (98 KB)

Comentários e críticas

Estatística:
Visto: 13322
Transferido: 9799

Rated 366 times
Add this file to your personal library.

Será que você baixar esse arquivo e você tem algo para compartilhar?
Este é o lugar!


Objetivo de Recursos

1.שהחניך ירגיש את הקשר בין האישיות הפרטית לציבור הרחב.

 

2.העמקת חשיבותם של סמלים בהיסטוריה היהודית,וחיבורם לימינו.

 

3.הבנת הדרך שבה יהודי המשתלב בחברה העולמית מבלי לאבד את זהותו וייחודו.

 

 

 

 

 


Recurso Conteúdo

שלב א

 

"לפני 30 שנה, בחדר הבקרה הגדול והממוזג שבמרכז החלל שביוסטון, למרות שהמזגנים פעלו היטב, האווירה היתה לוהטת. התאריך 20 ביולי 1969. החלום האמריקאי, הצוואה שהשאיר אחריו הנשיא ג'ון פיצג'רלד קנדי בתחילת שנות ה - 60 עמד להתגשם. בפעם הראשונה עמד בן אנוש להניח את כף רגלו על אדמת הירח!

 

...אני הייתי באותו יום בעיצומו של החופש הגדול, בין כיתה ט' לכיתה י' בתיכון מקיף ג' בבאר-שבע. הייתי בין כל אותם מיליוני אנשים בעולם כולו, אשר צפו בחרדה ובהתרגשות באירוע ההיסטורי הזה ושמעו את משפטו המפורסם של ניל ארמסטרונג עת הניח את רגלו על הירח – "צעד קטן לאדם וזינוק  ענק לאנושות".

 

הדבר האחרון שהייתי מעז להעלות על דעתי באותו יום הוא שכעבור 30 שנה אזכה להיפגש ולדבר פנים אל פנים עם שני האסטרונאוטים עושי ההיסטוריה – ניל ארמסטרונג ו"בז"  אולדרין – במרכז החלל שביוסטון"     (מתוך טורו האישי של אילן רמון, "מיומנו של אסטרונאוט", חיל                                                      מס '   128, אוגוסט 1999 ) 

 

שאלות:

 

מישהו מכם שמע על אילן רמון?

 

מה אתם יכולים לספר עליו?

 

שלב ב

 

כל אסטרונאוט רשאי לקחת אתו לטיסה לחלל עשרה פריטים אישיים - שליוו אותו בחייו, שהשפיעו עליו ושהם בעלי משמעות מיוחדת עבורו. ההגבלות והחוקים לגבי החפצים נקבעים, בין השאר, מתנאי הסביבה המיוחדים בחלל.

 

 

 

החניכים יתבקשו לרשום כל אחד לעצמו אילו עשרה פריטים שיש להם משמעות מיוחדת עבורם היו לוקחים אתם למסע זה.

 

 

 

 

לאחר שהחניכים רשמו את הפריטים יתקיים דיון במליאה לבירור השאלה - באיזו מידה מגדירים הפריטים את זהותם היהודית/ישראלית/ציונית?

 

 

 

מפזרים על הרצפה דפים שעליהם כתובים שמות של פריטים חלקם בעלי משמעות(ספר תורה קטן,מגילת העצמאות וכו') וחלקם חסרי משמעות מיוחדת(אייפוד, מטען לפלאפון וכו') ומתוכם החניכים בוחרים מה לדעתם אין רמון לקח איתו לחלל ב16/01/2003 .

 

 

בשלב הזה מקריאים מה הוא באמת לקח איתו ושואלים:

 

1.מה דעתכם על הבחירות שלו?

 

2. האם יש איזה דמיון או משותף בן החצים שבחרתם לבין החפצים שבחר אילן רמון?

 

פריטים שלקח אתו אילן רמון לטיסתו לחלל:

 

דגל מדינת ישראל

 

מגילת העצמאות

 

דגל נשיא המדינה

 

דגל חיל האוויר  ודגל מוזיאון חיל האוויר

 

קלטות של שירים שהכינה לו אשתו

 

דגלי הערים  רמת גן – בה נולד, ובאר שבע – בה למד

 

הציור "נוף ירח" של הילד פטר גינז שנרצח באושוויץ ב- 1944

 

תכשיט בצורת סמל החללית שהכין לאשתו

 

שעונים של ארבעת ילדיו

 

מזוזה מיוחדת

 

גביע לקידוש

 

ספר תורה קטן של ילד ממחנה ההשמדה ברגן- בלזן, שממנו למד הילד, (שהוא כיום מדען ישראלי בעל שם) את פרשת השבוע וההפטרה לקראת בר המצווה שלו.

 

אצבע קטנה מכסף לקריאת התורה

 

חולצה של "אנשים באדום" - ארגון למלחמה בתאונות הדרכים.

 

שלב ג'

 

ציטוטים מפי אילן רמון

 

 

"אני לא מפחד לקראת הטיסה. בנאס"א הבטיחות היא מעל הכל וכל מערכות המעבורת הן כפולות ומשולשות. נבחרתי להיות אסטרונאוט מבין קבוצה מצויינת של אנשי צוות אוויר. תהליך בחירתי מתוך קבוצה נעשה בדיוק באותה צורה שבוחרים לדוגמה מפקד טייסת בחיל האוויר. הייתי המתאים ביותר באותו זמן לתפקיד."

 

 

"אני מרגיש מחויבות למדינת ישראל כאסטרונאוט הישראלי הראשון .

 

 אני מייצג את כל שכבות המדינה."

 

 

"חיל האוויר החליט להיכנס לעידן החלל, ושהותי בנאס"א מאפשרת לחיל האוויר ולמדעני מדינת ישראל ללמוד על הרבה מאוד תחומים שבהם מתעסקת נאס"א, ובכך עיקר התרומה של הטיסה שלי לחיל האוויר ולביטחון מדינת ישראל."

 

 

"אם ברצון חיל האוויר לשמור על עליונות, מחובתנו להיכנס לתחום החלל."

 

 

"באופן כללי אני מתעניין וגם מאמין שכל מה שעלה בדמיוננו יתממש פעם. לא רק שאני מאמין בחיים מחוץ לכדור הארץ, אני מתכוון להביא מתנה לילדי חייזר קטן... ועכשיו ברצינות, לא צריך להיות אסטרונאוט. מספיק להסתכל לשמים ולהבין שלא יכול להיות שעם כמות כזאת של גלאקסיות וכוכבים, אנחנו נהיה צורת החיים היחידה ביקום."

 

 

"היו לי במעבורת שני רגעים של התרגשות גדולה. האחד כאשר טסנו מעל ירושלים, זה היה נהדר. מן החלל נראתה ישראל כמו שהיא, קטנה מאוד ויפה מאוד. ורגע ההתרגשות השני הוא הרגע הזה ממש, בשעה שאתה מראיין אותי, האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל, כאשר מאחורי תלוי דגל גדול של המדינה שלי."

 

 

"אנחנו עובדים לטובת האנושות, ומהחלל כל העולם שלנו נראה כיחידה אחת בלי גבולות. לכן אני רוצה לקרוא מלמעלה – בואו נעבוד למען השלום ולמען חיים טובים יותר לכל אחד בעולם. על החתום: אילן רמון, מעבדת החלל קולומביה".

 

 

"שלום לך אדוני ראש הממשלה. מה שרואים מכאן זה באמת מדהים. כדור הארץ שלנו יפהפה מכאן. ארץ ישראל נראית כמו על המפות: קטנה- אבל מקסימה".

 

 

"אני מייצג בראש ובראשונה את ישראל ואת העם היהודי, אבל גם את כל שכנינו באזור".

 

 

"עכשיו  אני אולי מפורסם, אבל אחרי הטיסה לחלל המצב יחזור לקדמותו ואני אהיה שוב אחד מן השורה. בחיים הכל זמני".

 

לכתוב על דפים ולחלק לחניכים ושכל אחד יקריא בתורו.

 

לאחר מכן נשאל:

 

על פי מה שקראתם ושמעתם על אל"מ אילן רמון,איזה דמות מצטיירת בעיניכם? נסו לדובב לכיוון התכונות העיקריות והאם הם מכירים מישהו שמדבר/מתנהג כך?

 

שלב ד'

 

"שלום לכולם, .. נכנסנו לפיינל לפני ההמראה: לשלב הסופי של האימונים לקראת הטיסה. אומנם זהו פיינל ארוך מאד במושגים של טיסה, אבל בעולם הטיסות לחלל הוא נחשב קצר מאד. זהו השלב אליו מייחלים כל האסטרונאוטים. עיקר האימונים מוקדש כרגע להכרת ולתפעול עשרות הניסויים שנערוך במהלך הטיסה.  הניסוי הישראלי שעוסק החקר האירוסולים המדבריים באטמוספרה , הוא רק אחד מתוך למעלה מ- 40 ניסויים שנערוך במהלך 16 הימים  שנעשה בחלל. הניסויים האחרים עוסקים בין השאר במדעי החיים, בחקר הסרטן, בגידול גבישים בתנאי חוסר גרביטציה, בתגובות כגוף האדם לחוסר גרוויטציה ובדרכי הסתגלותו לתנאים הללו ועוד.

 

מגוון רחב של מחקרים מדעיים, שלרובם השלכה מיידית על החיים שלנו כאן על פני כדור הארץ.  אחד הניסויים, למשל, עוסק בשיטה חדשנית לכיבוי שרפות באמצעות מים. נשמע טריויאלי, נכון, אבל כיום, כל מטפי כיבוי האש מכילים גז CO2, גז רעיל ומזיק לביוספרה, יש כוונה לאסור את השימוש בו. דוגמא נוספת: מחקר בנושא האוסטאופורוזיס מחלה הגורמת לאנשים מבוגרים רבים לאבד את חוזק העצמות. בארה"ב בלבד מושקעים מדי שנה למעלה מ-7 מיליארד דולר בטיפול בנזקי המחלה. המחקר בחלל יאפשר להבין את גורמי המחלה ובהמשך יוביל לפיתוח תרופות למניעתה."

 

 

 

מצורף:

 

תמונה של אילן רמון ז"ל.

 

לוגו של נאס"א ,אפשר להוסים מקום לכתוב שמות ולחלק לחניכים,נותן אפקט של אטרקציה וחיבור לנושא.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Comentários de Recursos

פעולה זו מתאימה גם לארועים נוספיםRecursos relacionados pode ser encontrada em:
» Todas > Pessoas no Movimento > Geral
» Todas > Historia > De 1948 aos dias de hoje
» Todas > Festivais Judaicos > 15 de Shvat
Visitor Comments: