World Bnei Akiva MovementCenter for Religious Affairs in the Diaspora
The Online Hadracha Center
מרכז ההדרכה המקוון

If You Think You Know Purim... - אם אתה חושב שאתה מכיר את המגילה...

Fil detaljer:

Typ av resurs: Spel in: Hebreiska
Ålder: 15-20
Storlek: 1-100
Beräknad tid: 10 minutes

Ytterligare detaljer...

Ladda ner

Ladda ner denna fil (143 KB)

kommentarer och kritik 

Stats:
Granskad: 9266
Nerladdad: 2257

Rated 335 times
Add this file to your personal library.

Har du ladda ner denna fil och har ni något att dela?
Detta är platsen!


Resurs mål

לכל מי שחשב שהוא מכיר את פורים

פורים?  מגילת אסתר?  מי לא מכיר?

כל מי שחשב עד היום שהוא מכיר את פורים ואת סיפור המגילה מוזמן לבדוק האם אכן כך.

לכבוד פורים אנו מביאים לפניכם 11 שאלות על המן, על מרדכי ועל מה שביניהם ...


Resursinnehåll

לכל מי שחשב שהוא מכיר את פורים

פורים?  מגילת אסתר?  מי לא מכיר?

כל מי שחשב עד היום שהוא מכיר את פורים ואת סיפור המגילה מוזמן לבדוק האם אכן כך.

לכבוד פורים אנו מביאים לפניכם 11 שאלות על המן, על מרדכי ועל מה שביניהם ...

 

האשם האמיתי

"ברוך מרדכי היהודי". אחד הגיבורים הבלתי מעורערים של סיפור המגילה הוא ללא ספק מרדכי היהודי. האיש שבחוכמתו ובתושייתו הציל את עם ישראל מגזירת ההשמדה.

שאלתם פעם את עצמכם האם זה מוצדק? הרי הוא זה שבעצם אשם בכל הסיפור! אם הוא לא היה מרגיז את המן ומתעקש לעמוד בהפגנתיות כשכולם מסביב כורעים ומשתחווים, הייתה נחסכת מאיתנו הצרה הזו. למה אתה צריך לעצבן את המן? אם אתה לא רוצה להשתחוות תתחמק באלגנטיות, תתכופף לקשור את השרוך, תלך לשירותים. לא חשוב מה! מי התיר לך לסכן את כל עם ישראל?!!!

 

ההתנקשות

האם מרדכי שמח שלקחו את אסתר לבית המלך אחשוורוש? לכל אחד ברור שלא.

אבל אם לא, מדוע הלשין על בגתן ותרש שרצו להתנקש בחיי המלך? הרי זו הזדמנות פז להיפטר ממנו ולשחרר את אסתר! הוא היה צריך, אם לא להציע להם עזרה, לפחות לומר להם "כל הכבוד, חבר'ה, אני מחזיק לכם אצבעות!" (אומנם הליצנים אומרים שהוא העדיף שבמקום שימות גוי אחד ימותו שניים. אבל בכל זאת, האם לא רצה להציל את אסתר?).

 

"מאיפה את, יקירתי?"

"אין אסתר מגדת את עמה ואת מולדתה כאשר ציווה עליה מרדכי". למה לא בעצם? מה איכפת לו שתגלה שהיא יהודייה? הרי אסתר לא הייתה בחורה פשוטה, כידוע. היא הייתה ממשפחה מאד מיוחסת. מזרעו של שאול המלך! זה רק יכול להוסיף למעמד שלה בבית אחשוורוש ולהגביר את השפעתה.

אך גם אם נסתדר איכשהו עם השאלה הזו, ישנה שאלה גדולה עוד יותר: איך אחשוורש הסכים שהיא לא תגלה לו את עמה?! הרי תהליך בחירת המלכה ארך 4 שנים תמימות, כמו שרואים מן המגילה. מודעות בעיתונים, פרסומות בטלוויזיה, שלטים ברחובות, סטיקרים על הכירכרות ושליחי המלך עוברים מבית לבית ומחפשים מועמדת מתאימה. בינתיים, בשבע עשרים ומאה מדינות כוססים ציפורניים: 'מי תהיה המלכה?' 'האם היא תהיה משלנו?' הפרסיים אומרים: 'מה השאלה, בטוח היא תהיה פרסית, הבנות שלנו הכי יפות!'  והמדיים לעומתם: 'שטויות, כולם יודעים שהמדיות הכי "שוות"!' והכשדיים טוענים... והבבליים בטוחים... וכן הלאה וכן הלאה.

והנה מגיע הרגע המכריע. נבחרה מלכה. מסיבת העיתונאים מהארמון בשושן מועברת בשידור ישיר לכל תחנות הטלוויזיה מהודו ועד כוש. מיליוני אנשים יושבים מול המסכים בציפייה מורטת עצבים: 'מי תהיה המלכה?'

דובר הארמון נכנס לאולם, כולו מדושן עונג. בהרגשת חשיבות עצמית הוא רוכן לעבר המיקרופון ואומר (במבטא פרסי כבד): "גבירותיי ורבותיי, לאחר 4 שנות חיפושים אנו שמחים לבשר שסוף סוף נבחרה מלכה חדשה", ויורד מן הדוכן. "אבל רגע אחד", צועקים כולם, "לא אמרת מאיזה עם היא". הדובר מסמיק ומתחיל לגמגם משהו בלתי מובן. הצעקות באולם מתגברות. לבסוף הוא פולט מתחת לשפמו בקול חרישי "תראו, היא לא הסכימה לגלות...". קולות צחוק רועמים פורצים מפיות הנוכחים. איזו פדיחה למלך! הרי אתם זוכרים על מה סולקה המלכה הקודמת. היא סירבה לעשות את רצון המלך. והנה נבחרה מלכה חדשה, והיא עוד יותר גרועה מהקודמת!!! איך אחשוורש הסכים לדבר כזה?! הוא פשוט עושה צחוק מעצמו (דמיינו לעצמכם לרגע את סדאם חוסיין בוחר לו אישה. "תגידי לי, יקירתי, מאיזה כפר את?"  "לא רוצָה להגיד!"  "סליחה, לא שמעתי טוב" "לא רוצָה לומר מאיפה אני" "מז'תומרת לא רוצה?! (שואֵג) אני אמרתי לך לגלות לי מאיפה את!!!"  את ההמשך אנו משאירים כבר לדמיונכם הפרוע...).

 

מה כולם אשמים

המן כועס על מרדכי שמסרב לכרוע ולהשתחוות לו. אוקיי. אין בעיה. יש דרכים לטפל בטיפוסים סרבנים כאלו. אפשר לשלוח אליו בלילה שנים מאנשי המשטרה החשאית של שושן ש'יטפלו' בו. המן גם היה יכול לדאוג שיכניסו לו מנה של רעל לאוכל, או אפילו סתם לצוות שישליכו אותו לכלוב האריות.

אבל מה פתאום בגלל זה לרצות להשמיד את כל היהודים?! בסדר, אתה כועס על מרדכי. אבל מה אתה רוצה מכל השאר, כולל נשים וילדים, שלא חטאו לך? (בפרט שזה לא פשוט לסדר השמדה של עם, והוא היה צריך להציע למלך הון עתק כדי שיסכים לבקשה הזו!).

 

הפרסי והכסף

המן מציע לאחשוורוש 10,000 כיכר כסף (!) כדי שיסכים להשמדת היהודים.

למה סכום עצום כל כך, אתם שואלים? ובכן, המן לא היה טיפש. הוא ידע את גודל הבקשה. לא פשוט עבור מלך להסכים שסתם כך ישמידו אחד מהעמים שתחת מלכותו, מנער ועד זקן, טף ונשים ביום אחד. השמדת עם מעולם לא הייתה באופנה (גם אם מדובר בעם היהודי...). אבל תמורת סכום עתק כזה, חשב המן, המלך עשוי להתרצות. ככלות הכל, מדובר בפרסי, וגם אם כל הבדיחות על פרסים וכסף לא נכונות, אולי לפחות משהו יש בהן...

אך ראו פלא, אחשוורוש מִתְרַצֶה לַבּקשה, אבל יחד עם זה מוותר על הכסף!!! ("הכסף נתון לך, והעם לעשות בו כטוב בעיניך").  איך זה יכול להיות?!  מה, הוא פרייר? הוא לא ידע את הכלל: "נותנים לך- תיקח!"?!  כיצד יממן את כל משתאות הפאר הראוותניים שלו ללא כל מיני הכנסות מהצד?

 

מרדכי ומכבי ת"א

המן מצווה לתלות את מרדכי על עץ גבוה 50 אמה. למה צריך עץ כל כך גבוה? גם אם מרדכי היה גבוה מהממוצע ושיחק בשעות הפנאי בנבחרת הכדורסל של שושן, עדיין יש להניח שלא התנשא לגובה של 50 אמה! (גובה של בניין בן 7 קומות, בערך). ובכלל, איפה אפשר למצוא עץ בגובה כזה? עץ ממוצע מגיע לגובה של כמה מטרים בלבד, ומלבד ביערות העד של ברזיל כמעט ולא ניתן למצוא עצים גבוהים כל כך.

 

"תבוא מחר"

"יבוא המלך והמן מחר אל המשתה אשר עשיתי להם". למה מחר? למה להמתין עוד יום? עם ישראל כולו מצוי בסכנת השמדה, וְלַך יש זמן?! חייבים לעשות משהו בדחיפות.

איך אפשר לחכות? האם אסתר תפסה פחד ברגע האחרון ודחתה הכל למחר?

האם היא חשבה שעוד לילה ישנה משהו?

 

למה זה מגיע לנו?

ובכלל, למה הגיעה ליהודים גזירה נוראה כזו? האם בגלל המשתה של אחשוורוש? הרי לפי הפשט לא היה בו שום פסול. הייתה הפרדה בין גברים לנשים ("גם ושתי עשתה משתה נשים", בנפרד), היו שם את כל ההכשרים שרק תרצו- בד"ץ, בעלז, שארית ישראל - "לעשות כרצון איש ואיש"!  מה הם עשו שהגיע להם דבר כזה?

 

אז למה אתה מתחפש השנה?

אחד הדברים שהכי מאפיינים את פורים זה המנהג להתחפש. למה? מה הרעיון שעומד מאחורי זה? האם זה מתאים ליהדות שכל כך מקפידה על מידת האמת והיושר, ומדברת כל כך הרבה על כך שאתה צריך להיות אתה עצמך, ולא מישהו אחר?!

 

"והשתייה כדת"

ומה שהכי מוזר זה המנהג להשתכר. כמה? "עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי". עד כדי כך- השכל לגמרי הולך לאיבוד ואפילו הדבר הכי מרכזי בסיפור המגילה כבר מתבלבל אצלינו.

מה הסיבה להתנהגות כל כך חריגה, מוזרה, ו"לא יהודית"? (שיכורים המתגוללים בקיאם בבית מרזח היה מחזה נפוץ למדי בין הגויים. היהודים תמיד הקפידו על כבודם ונשארו מפוכחים כשהשכל שולט על ההתנהגות ומבקר את מעשי האדם).

 

ולקינוח...

מה הקשר בין "אוזני המן" לאוזניים של המן?  מה, היו לו אוזניים משולשות?

 

                                    _______________________________________________

עד כאן השאלות. נשמח מאד לשמוע את התשובות שלכם, כתגובות על המאמר הזה או בפורום אמונה.

גם אנו מצידנו נשתדל לעשות את החלק שלנו, ובתוך כמה ימים נפרסם בעז"ה סיפור בשם – 'מה מסתתר מאחורי המסכה של פורים?' ובו יינתנו תשובות לחלק מן השאלות.

 

לסיום, רציתי לשתף אתכם במשהו שחשבתי עליו בימים האחרונים.

מצאתי במדרש דבר מדהים שכתוב על פורים:

"לעתיד לבוא כל המועדות עתידים להתבטל חוץ מפורים (ויש אומרים שגם יום הכיפורים)".

כלומר, גם במצב עתידי, כשיתבטלו כל החגים, פורים יישאר במעמדו, ונמשיך לחגוג אותו כמו תמיד. מדהים, לא?

לי תמיד פורים היה נראה החג הכי פחות קדוש מכל החגים. הכי ארצי, הכי אנושי, כמעט חג "חילוני". חג של מסיבות, צחוקים והשתכרויות. ואף על פי כן חז"ל אומרים שגם כשכל החגים יתבטלו - הוא יישאר. התחלתי לחשוב על כך שאולי משהו בפורים מתפספס אצלנו. המסכה תופסת כל כך הרבה מקום עד שאנחנו לא שמים לב למה שמסתתר מתחתיה.

לכן, חשבתי שעל כל השאלות שהובאו קודם, אפשר להוסיף עוד שאלה (והפעם, בסגנון אמריקאי):

מה נותן לך פורים?

I.        כאב ראש נוראי בבוקר שאחרי.

II.     טעם מר בפה של יין אדום חצי יבש.

III.    הזדמנות לצחוק על המורים ולעשות שטויות שכל השנה לא נעים לעשות.

ث‌.     עוצמות רוחניות שיתנו כוח לכל השנה כולה.

אם התשובות נעות בין א' ל- ג', ואני מניח שכל אחד יכול להוסיף עוד ד,ה,ו...,ש,ת (תלוי כמה יין הוא שתה), יכול להיות שהוא נתקל בפורים, אבל באמת רק 'עבר לידו'. את פורים האמיתי הוא לא פגש. חשבתי לעצמי שיכול להיות שדווקא בגלל שפורים הוא חג כל כך גבוה ועליון, הוא חייב להסתתר מאחורי מסכה כדי לרדת אלינו. השאלה היא האם נשים לב רק למסכה, או שנצליח לחשוף את הפרצוף האמיתי שמסתתר מאחוריה.

אני בטוח שהרבה מן השאלות שהובאו בהתחלה היו נראות לחלקכם פשוטות או מגוחכות. אבל האמת היא שמאחורי חלקן עומדים דברים עמוקים מאד. על השאלה למה אסתר חיכתה עוד יום ואמרה למלך שיבוא למשתה שוב מחר, שמעתי עד היום לפחות 4 תשובות שונות, במישורים הפסיכולוגי, האמוני, הַקַבָּלִי ועוד, ובהחלט ייתכן שיש עוד. אפילו התשובה לשאלה למה העץ היה גבוה 50 אמה עמוקה מאד. היא קשורה למשמעות של המספר 50 ביהדות ושל מה שהוא מבטא, בפני עצמו וּבְהֶקְשֵר למלחמה בין עמלק לישראל (כתבו על כך ר' צדוק הכהן מלובלין, המהר"ל מפראג ועוד).

נדמה לי שהתשובה שנענה לשאלה שהובאה קודם מאד מאד תלויה בנו ובצורה שבה נתייחס לפורים. בהכנה לפני החג וגם במהלכו. פורים (ובעצם כל חג) אינו סתם יום של חופש מבית ספר ובילוי בסעודות משפחתיות בלתי נגמרות. חג הוא זמן מיוחד במינו שבו יורד שפע אלוקי חד פעמי משמים לכל מי שרק נפתח אליו כדי לקבל אותו. הוא יכול למלא את האדם בעוצמות ולתת לו כוח ואנרגיה עצומים לכל השנה. השאלה הגדולה היא האם נקבל אותו בסתמיות או שבאמת ניתן לו את היחס המגיע לו. מי שקרא או שמע דברים על המשמעות של החג ועל הסוד שמסתתר מאחוריו, ורוצה לשתף את כולנו בעניין מוזמן לעשות זאת כאן או בפורום אמונה (וגם אנחנו מצידנו נפרסם בעז"ה בקרוב סיפור מיוחד על פורים וענינו).

 

מי שמתעניין בנושא הפורים, יש לנו כמה הצעות עבורו, וכמובן נשמח מאד אם אתם תוסיפו עוד ממה שאתם מכירים:

1) ספרים על פורים - יום יום חג (של הרב הס. מומלץ מאד לכל החגים), ספר התודעה, טל חרמון על המועדים (הרב אבינר), שיחות פנים (דניאל שליט, עמ' 7), למעלה מן הזמן (ארז משה דורון).

2) על מגילת אסתר - כדאי ללמוד את המגילה עם פירושים ולהיעזר בכמה ספרים נפלאים של פרשנות ומאמרים: כתבוני לדורות- הרב בכרך, 2 ספרי זיכרון שכוללים אוסף מאמרים מצויינים על המגילה ועל החג- קבעוני לדורות (לזכר דקלה אלואי ז"ל), הדסה היא אסתר (לזכר דסי רבינוביץ' ז"ל), הסתרים באסתר (הרב ריבלין), מור והדס (הרב יגאל אריאל).

3) למתקדמים יותר - שפת אמת, ספרי ר' צדוק הכהן מלובלין (לחפש במפתחות), מהר"ל - אור חדש, קדושת לוי.

4) הלכות החג -  קצור שולחן ערוך גאנצפריד לאשכנזים (סימן קמא, קמב) ומקור חיים לספרדים.

וכמובן, משנה וגמרא מסכת מגילה (דרך אגב, כמה מן השאלות הנ"ל נשאלו כבר בגמרא שגם עונה עליהן).

מי שיכול שיוריד בבקשה את המאמר הזה ויתלה בסניף או איפה שהוא לומד כדי שעוד חבר'ה יראו את השאלות ויקראו את הדברים.

אז שיהיה לכם כל טוב ושנזכה כולנו לפורים שמח באמת

שלכם

יוני, חברים מקשיבים

www.makshivim.org.il

 

 Liknande resurser kan hittas underr:
» All > Games > Allmänt
» All > Jewish Holidays > Purim
Visitor Comments: