The Kibutz - הקיבוץ

Detalles del archivo:

Tipo de recursos: Peula Idiomoa: Hebreo

Edad 14 - 18

Cantidad de participantes en el grupo 10 - 30

Tiempo estimado: 60 minutos

Más detalles...

 
Comentarios y criticas 

Stats:
Vistas por tiempo: 4927
Descargadas por tiempo: 935

Rated 273 times
Add this file to your personal library.

¿Descargaste el recurso y tienes algo para compartir?
Este es el lugar!Objetivo del recurso

החניך ילמד מעט על הקיבוץ ועל צורת החיים שבו.


Apoyo requerido y Materiales
ניספחים

Contenidos de los recursos

הקיבוץ הינו צורת חיים מרתקת מאוד , האידיאולוגיה השוויון ואורח החיים השיתופי מסקרנים מאוד, במהלך הפעולה נכיר את מבנה הקיבוץ, הענפים והרעיון שעומד מאחורי.

 

בקצרה על הקיבוץ: קיבוץ הוא יישוב כפרי, יש בו בתים קטנים והרבה דשא, אין מחיצות בין הבתים והשטחים ציבוריים ופתוחים, המבנים המרכזיים הם חדר אוכל, בית הכנסת, מועדון לחברים, בתי ילדים וגנים, מחסן בגדים ועוד.

חברי הקיבוץ אינם מרוויחים כסף, הם מקבלים כסף בתקציב לפי גודל המשפחה, לדוגמא משפחה המונה 6 נפשות תקבל יותר כסף ממשפחה עם 2. חלק מהחברים עובדים בתוך הקיבוץ בענפים השונים כגון: רפת, לול, מטעים וכו' וחלק עובדים מחוץ לקיבוץ אך המשכורת שלהם הולכת לקיבוץ. החברים אוכלים את הארוחות בחדר אוכל, מכבסים את הבגדים במכבסה, הרכבים משותפים לכולם והילדים נמצאים יחד בבית בילדים (לפני כמה עשורים אף ישנו הילדים יחד והתראו עם ההורים בשעות אחר הצהרים).  בשנים האחרונות הרבה קיבוצים עברו תהליכים של הפרטה ורמת השיתופיות ירדה.  יחד עם זאת הם ניסו לשמור על עקרונות בסיסיים וחיי קהילה עם מעורבות גדולה.

יש חיי קהילה משותפים ואידיאולוגיה של שוויון ללא מעמדות, הקיבוץ הינו צורת חיים ייחודית לישראל ואינה קיימת בארצות אחרות.

 

מערך הפעולה:

 

פתיחה- הצגת הקיבוץ והתנהלותו ע"י דגם ריק של הקיבוץ, כל חניך מקבל דגלון ועליו מבנה או מקום בקיבוץ והוא צריך לשבץ אותו בדגם לפי ההיגיון. לדוג' חד"א, בית כנסת ומועדון במרכז הקיבוץ רפת בקצה, בחוץ.

(נספח 1)

 

גוף הפעולה- משחק מסלול (מונופול) בין הענפים והמבנים השונים בקיבוץ, לכל ילד יש חייל משחק ברגע שהוא דורך על משבצת הוא נשאל שאלה על הענף, אם הוא עונה נכון הוא מקבל את הכרטיס והמשבצת שייכת לו, מי שעונה כמה שיותר תשובות נכונות, מנצח! על לוח המשחק יש גם כרטיסי משימה והפתעה.

-          לוח משחק  ( משבצות ענפים- רפת, לול, בית ילדים, מטע, בקר, מרפאה, בית כנסת, מכבסה, חדר אוכל, משבצות באמצע הלוח- משימה והפתעה)

-          שאלות למשחק (נספח 2).  במקרה שלילדים יש רקע קודם על קיבוצים יוכלו לענות על השאלות.  במקרה שאין להם רקע אפשר לצרף את התשובה של כרטיסי השאלות לכרטיסי המשימות ולתת משימה הקשורה לכל נושא בתשובה.

 

סיכום- על מנת להדגיש את חיי הקהילה בקיבוץ שחקו את הסימולציה הבאה:

אתם קבוצה שוויונית שחיים ביחד יש לכם סכום של 1000 ₪ ויש לכם הרבה הוצאות, אתם צריכים להגיע להחלטה בסופו של דבר מה לקנות, לפניכם הרשימה, בהצלחה.

  • רכבים חדשים- 500 ₪

  • ניתוח דחוף למוטי- 250 ₪

  • שיפוץ חד"א והתקנת מזגן- 170 ₪

  • סלילת כביש מסביב לקיבוץ לנוחות הנהגים- 600 ₪

  • טיול 3 ימים לאילת לכל הבתי ילדים- 200 ₪

  •   קלנעיות חדשות לזקני הקיבוץ- 290 ₪

 

מסקנה- כל ההחלטות בקיבוץ נעשות ע"י אספות חברים, כל אחד מביע את דעתו ובסופו של דבר הרוב הוא הקובע, כך קיימת חברה שוויונית ומשותפת.


Comentario sobre el recurso
ניתן למצוא את הניספחים בקובץ המצורף.


Recursos relacionados se pueden encontrar en:
» Todo > El Calendario Jud?o > Guerra de indepencia de Israel
Visitor Comments: